A bemutató dinamométeres kísérlettel szemlélteti Arkhimédész törvényét, a tapasztalatok dinamikai magyarázatát egy animáció is tartalmazza. Vizsgálja az úszás feltételét sós vízbe helyezett tojással és Cartesius-búvárral.
Léghajók animációjával felhívja a figyelmet a törvénynek gázokban történő alkalmazására is. A bemutatót összefoglaló kérdéssor zárja.
A modellben egy síelő összes energiáinak alakulását követhetjük nyomon, tetszőleges időpontban kimerevítve.
A síelő a pálya bármely pontjáról indítható, így kezdő energiája változtatható. A modell alkalmas arra,
hogy belássuk: zárt rendszerben a mechanikai energiák összege állandó.
A projekt egy játékkal indul: egy falra felszögezett amőbát kell bejuttatni egy tartályba úgy, hogy csak az amőbát tartó rajzszöget helyezhetjük át. A tananyagban megvilágítjuk, mennyivel egyszerűbb a feladat elvégzése, ha meg tudjuk jósolni az amőba mozgását. Ehhez viszont tudnunk kell, hogy mi a súlypont, és milyen tulajdonságai vannak.
Mozgásában, és interaktív módon vizsgálhatók a haladó hullámok visszaverődésének jellemző tulajdonságai.
Az állóhullámok kialakulásának folyamata lelassítható, akár meg is állítható animációban figyelhető meg a
transzverzális mechanikai hullámoknál. A program bemutatja az állóhullámok szerepét a sípok hangjánál is.
Az első interaktív animációban a felhasználó megérzéseit, előképét teszteljük a munka fogalmával kapcsolat. A második interaktív animációban számszerűsítjük a munkát, megerősítjük a helyes benyomásokat. A tananyagban megtörténik a munka definiálása, a munka mértékét meghatározó mennyiségek, és a köztük fennálló összefüggés számbavétele.
A húrok rezgései által keltett hangok jellemzőinek bemutatását láthatjuk a programban. Interaktív módon nyújt lehetőséget a program a húrok fizikai jellemzői és az általuk keltett hang közötti kapcsolatok felfedezésére. Ezek megismerése után az emberi hangról, a különböző hangszerekről szerezhetünk ismereteket.
A tananyag az áramlásokat rendszerezi. Az értelmezést a kontinuitási egyenlet és a Bernoulli törvény ismertetése segíti. Az interaktív kísérletek szemléltető jelleggel hívják fel a figyelmet mindennapi jelenségekre.
A projekt az energia fogalmának tisztázását célozza meg, valamint az egyes energiafajták egymásba való
átalakulást mutatja meg. Az interaktív modell egy gőzgéphez kapcsolt generátor. A termelt árammal különböző fogyasztók működtethetők. Az áram mennyisége attól függ, hogy a felhasználó milyen szorgalmasan rakja
a kazánba a szenet.
A mellettünk elhaladó autó hangjának változása figyelhető meg a bevezető filmen. A hullámoknál jelentkező Doppler-jelenség interaktív megfigyelésére, és annak megértéséhez ad segítséget a program. Bemutatja az optikai Doppler-hatást is, és ezzel magyarázatot ad az Univerzum tágulására vonatkozó elképzelésre.
Fehér fény áthaladása vízpáraszemcsén |
|